Prstencové zatmění Slunce 3. října 2005

Prstencové zatmění Slunce jsme s Pavlem Štysem pozorovali ve Španělsku v kopcích nad městečky Mira a Camporrobles ( přibližně 1°23´W 39°42´N ) v nadmořské výšce kolem 1100m. Na místo jsme se dostali autem ( asi 2400 km ) a přivezli s sebou dostatek techniky. Večer před zatměním stál na mýtince Newton 200/800 s pointačním 60mm refraktorem na montáži HEQ-5, připravený na noční fotografování. Zapadající Slunce jsme pozorovali Makem 127/1500 na montáži GS a Pavlovým 80mm ED refraktorem na stativu.

Trochu nám dělala starosti vysoká oblačnost na severu, odkud foukal vítr. Večer se ale obloha zcela vyčistila. Vítr ovšem v noci zesílil a jeho nárazy prakticky znemožnily fotografování. Nebyl jsem schopen kmitající Newton ani pořádně zaostřit. Přitom jsem se těšil, že vyfotografuji několik galaxií v souhvězdí Sochaře, které jsou v našich zeměpisných šířkách příliš nízko. Z celé noci mám jen tento mírně rozostřený a větrem rozhýbaný snímek NGC253, pořízený Canonem EOS 20D přes Newton 200/800 krátkými expozicemi ( 60 + 160 sekund ) při vysoké citlivosti ISO 3200.


Ráno 3. října ovšem vítr zeslábl a obloha byla zcela čistá. Lepší počasí jsme si ani nemohli přát. Pozorování zatmění Slunce na temně modré obloze mezi zelenými borovicemi nám bohatě vynahradilo tu noční zimu i vítr. Na montáž HEQ-5 se přestěhoval 80mm ED apochromat Megrez s Canonem EOS 20D a jako záloha pro všechny případy také objektiv Sonnar 300/4 s okulárem Vixen LV 15mm a digitálním kompaktem Nikon Coolpix 880. Na obou objektivech byly filtry z "fotografické" solární folie Baader. Časovač spouštěl Canona každou minutu a v maximu zatmění každých 8 sekund. Nikon fotografoval každé 2 minuty a v maximu jsem ovládal dálkovou spoušť ručně. Nakonec vyšly dobře snímky z obou přístrojů.

V počáteční fázi zatmění bylo Slunce poměrně nízko nad jihovýchodním obzorem. Maximum sice nastalo téměř přesně v 11 hodin místního času, ale Španělsko používá středoevropský čas, přestože leží téměř celé na západ od Greenwiche. Ve spojení s letním časem to znamená, že Slunce je proti tomu místnímu času posunuté o více, než dvě hodiny.

Malá výška nad obzorem, vítr a mořské pobřeží kdesi v dálce směrěm ke Slunci způsobily poněkud rozvlněný obraz Slunce v první polovině zatmění. Fotoaparáty pak krátkými expozicemi zachytily trochu "zubaté" nebo "chlupaté" Slunce. Snímky z druhé poloviny zatmění jsou čistší. Na ukázku jsem vybral několik snímků, pořízených Canonem EOS 20D přes Megrez 80II ED expozicemi 1/2000 sec. při citlivosti ISO 100. Kliknutím na libovolný náhled dostanete větší obrázek.


Eclip.B1 Eclip.B2 Eclip.B3 Eclip.B4
Eclip.T1 Eclip.T2 Eclip.T3 Eclip.T4
Eclip.T5 Eclip.T6 Eclip.T7 Eclip.Z1
Eclip.Z2 Eclip.Z3 Eclip.Z4 Eclip.Z5
Eclip.Z6 Eclip.Z7 Eclip.Z8 Eclip.Z9


MPEG

Kliknuím na ikonu se dostanete k sekvenci snímků,
zmenšených a sestavených do animace ve formátu MPEG.


Na konci prstencové fáze bylo zajímavé sledovat, jak nerovný povrch Měsíce s pomocí rozvlněného vzduchu trhá okraj Slunce :

Border


Fotografie z digitálního kompaktu 1/1000 sekundy přes Sonnar 300/4, zacloněný na f/8 a 15mm okulár vypadají podobně,
snad jen s malým náznakem barevné vady :

Border


Další noc jsme trávili v Pyrenejích v úzkém údolí na jediném rovném plácku, který zřejmě kdysi býval fotbalovým hřištěm. Přestože jsme na místo dorazili dost pozdě ( po dlouhém hledání a projíždění po horských silničkách ), opět jsme vybalili dalekohledy a zbytek noci fotografovali. A takto vypadalo naše tábořiště ráno.

Vzhledem k tomu, že kolem nás byly vysoké skály, jižní obzor jsem fotografovat nemohl. Zaměřil jsem se tedy na M33. Díky čisté a temné obloze jsem mohl bez problémů přes Newton 200/800 ( f/4 ) exponovat 8 minut při citlivosti ISO 1600. Složením čtyř takových expozic vznikl obrázek s nejlepším poměrem signál/šum ze všech snímků této galaxie, které jsem zatím udělal. Můžete vidět i větší obrázek.


Dále už nás čekala jen dlouhá cesta domů. Po třech téměř probdělých nocích a s 2100 km před sebou jsem nebyl zrovna v té správné formě, tak jsme často navštěvovali různá hezká odpočívadla u francouzských dálnic. Například toto "astronomícké" poblíž observatoře na Pic du Midi. Kromě obřích slunečních hodin a modelu sluneční soustavy ve formě dětských prolézaček tam lze vidět ( a s baterkou možná i vyzkoušet ), jak funguje takové zatmění Slunce.

Lanovka a observatoř na Pic du Midi jsou bohužel v říjnu každé úterý uzavřeny pro veřejnost a my jsme jeli kolem právě v úterý. Tak jsme se místo návštěvy tohoto slavného místa museli spokojit s expozicí v "astronomické" kavárně na onom odpočívadle.Zpět na hlavní stránku fotografických experimentů

Další obrázky Slunce najdete v dokumentaci částečného zatmění Slunce z 31. května 2003.

A na závěr ještě vzpomínka na úplné zatmění v srpnu 1999.


M.P. 2005