animace
Zatmění Slunce, 31. května 2003


Díky p. Zahajskému jsem na poslední chvíli posunul své pozorovací místo zhruba o 10 km a stálo to za to. Z kopce Březina u Uhlířských Janovic ( 554.8 m ) byl opravdu pěkný výhled.

Když se objevil první kousek Slunce, udivily mne dvě věci :

Pro ilustraci tady mám zmenšený, ořezaný a zrychlený záběr východu Slunce z DV kamery ( MPEG1, 460kB ). V záběru trochu vadí vlající tráva - kamera byla připevněna k noze stativu dalekohledu tak nízko, aby nevadila montáži.


Takhle to částečně zatmělé Slunce vylézalo - současně východ Slunce, zatmění a mírná fata morgana, to už byl docela pěkný pohled. Fotografováno z ruky Nikonem Coolpix 880. Kliknutím na náhled dostanete větší obrázek ( 127 kB ).


Následující obrázky byly pořízeny sestavou :
  • Fotoaparát Nikon Coolpix 880
  • Reflektor GS 600 ( 200mm, f/4 )
  • Korektor komy Baader/Celestron MPCC 2"
  • Okulár Plossl 25 mm
  • Filtr z folie Baader Astro Solar

Z celkem asi stovky fotografií by bylo možné sestavit film, ale dalo by to dost práce. U každého obrázku bych musel upravit polohu i velikost ( zoom nebyl nastavený vždycky stejně ). Zatím jsem vybral 13 záběrů z různých fází zatmění a upravil je tak, aby si rozměrem a polohou navzájem odpovídaly.

Kliknutím na náhledy dostanete větší obrázky. Fotografie z prvních minut po východu Slunce nejsou příliš kvalitní - přes atmosféru a filtr moc světla neprošlo a expozice vycházely řádově v sekundách, což v tom rozvlněném vzduchu nad obzorem nebylo právě optimální. Obrázky ale pěkně dokumentují zkreslení tvarů ohybem světla v atmosféře. Zatmeni 01
Zatmeni 02 Zatmeni 03 Zatmeni 04
Zatmeni 05 Zatmeni 06 Zatmeni 07
Zatmeni 08 Zatmeni 09 Zatmeni 10
Zatmeni 11 Zatmeni 12 Zatmeni 13
Když se obrázky poskládají na sebe, je vidět, jak Měsíc zakrýval a odkrýval Slunce. Zatmeni P1 Zatmeni P2
Ještě přidávám dva výřezy s pěkně viditelnými skupinami slunečních skvrn. Kliknutím na náhledy opět dostanete větší obrázky. Zatmeni D1 Zatmeni D2

Hezčí obrázky najdete v popisu prstencového zatmění Slunce pozorovaného ve Španělsku 3. října 2005.

Mám také několik obrázků z přechodu Merkuru přes Slunce 7. května 2003.

A na závěr ještě vzpomínka na úplné zatmění v srpnu 1999.


M.P. 2003