Fotografie komety 73P Schwassmann-Wachmann 3


Kometa 73P Schwassmann-Wachmann 3 se od roku 1995 začala rozpadat. Z řady úlomků byl v roce 2006 nejjasnější fragment "C" a snadno pozorovatelný byl i fragment "B". Všechna jádra se přitom dále rozpadala. V období maxima jasnosti v první polovině května 2006 nebylo příliš mnoho jasných nocí, ale podařilo se mi pořídit několik fotografií obou fragmentů, na kterých je i přes zakalenou oblohu vidět komety.

Kliknutím na libovolný náhled na této stránce dostanete větší obrázek.


Snímky z večera 5. května vznikly jako součást porovnání dvou refraktorů Megrez od firmy William Optics. Zde uvádím obrázky, vzniklé složením několika výřezů z dvouminutových expozic, pořízených zrcadlovkou Canon EOS 20D přes apochromatický refraktor Megrez 80II ED. Pohyb komet vzhledem ke hvězdnému pozadí mezi expozicemi způsobil "tečkované" obrazy hvězd. Obloha bohužel nebyla příliš čistá, komety však byly dostatečně jasné. Vlevo je fragment "B", vpravo fragment "C".


Do 8. května fragment "B" výrazně zjasnil a fragment "C" toho rána procházel v malé úhlové vzdálenosti od planetární mlhoviny M57 v Lyře ( v našich krajích bohužel už za světla ). Byl zkrátka pádný důvod k dalšímu pokusu o fotografování. Počasí bohužel nepřálo, komety v zákalu prakticky nebyly dalekohledem vidět. Přesto jsem naexponoval řadu snímků obou fragmentů a pokusil se jejich složením dostat obrázky, na kterých by něco vidět bylo. Na obrázku vlevo je složených čtyřicet výřezů čtyřicetisekundových expozic fragmentu "B", obrázek vpravo je složen z šedesáti výřezů čtyřicetisekundových expozic fragmentu "C" na modré obloze za svítání. Fotografováno bylo opět zrcadlovkou Canon EOS 20D přes refraktor WO Megrez 80II ED, citlivost byla nastavena na ISO 1600.


Samozřejmě jsem se snažil vyfotografovat kometu v blízkosti mlhoviny M57. Rychle se však rozednívalo a zakalená obloha nedovolovala kvalitní zobrazení detailů. Při pohybu komety vzhledem k mlhovině nebylo možné obrázky obou objektů skládat z několika snímků. Obrázky tedy ukazují výřezy z jednotlivých čtyřicetisekundových expozic fragmentu "C" s prstýnkem planetární mlhoviny na světlé obloze. Zákal, přes který jsem fotografoval, je patrný jako halo v okolí jasnějších hvězd.


Jednotlivé expozice ukazují, jak se kometa blížila k mlhovině a zároveň se rozednívalo. Pro ilustraci jsem fotografie složil do video sekvence. Kliknutím na ikonu vlevo zobrazíte video ve formátu MPEG ( 4 MB ! ).


13. května jsem ještě jednou fotografoval fragment "B", který trochu zeslábl a dále se rozpadal, koma se zvětšovala, objevil se "výtrysk" směrem ke Slunci apod. Abych mohl pracovat s kratšími expozicemi, použil jsem pro snímání citlivou CCTV kameru. Obrázek vznikl složením 200 osmisekundových expozic přes refraktor WO Megrez 80II ED. Zvýšením kontrastu jsem zvýraznil šum, ale jsou vidět úlomky rozpadajícího se jádra.


Z krátké zrychlené video sekvence je vidět, jak kometa během snímání putovala mezi hvězdami. Kliknutím na ikonu vlevo dostanete video ve formátu MPEG ( 2 MB ! ).
Zpět na hlavní stránku fotografických experimentů


M.P. 2006 - 2007