Napájecí zdroje


Většina mechanického a fotografického vybavení, které při pořizování snímků noční oblohy používám, potřebuje ke svému provozu elektrické napájení. Nejvyšší spotřebu má paralaktická montáž, kterou prakticky nelze napájet z baterií. Fotoaparátům a kamerám baterie obvykle stačí, ale při dlouhých sériích dlouhých expozic se mohou snadno vybít. Při nočním fotografování je zkrátka vhodné používat dostatečně dimenzované napájecí zdroje.

Síťové zdroje a nabíječky

Pokud je na pozorovacím stanovišti přístup k elektrické síti, řeším napájení všech zařízení síťovými adaptéry. Paralaktická montáž při svém vysokém odběru potřebuje zdroj 12V s možností odebírat proud alespoň 2A. Spínaný zdroj, který používám ( vlevo na obrázku ) poskytuje až 3.6A. Ostatní přístroje lze napájet běžnými adaptéry s maximálním proudem 0.5 - 1.2A.

K fotografickým přístrojům a kamerám jsou dodávány kvalitní značkové síťové zdroje a nabíječky baterií. Na obrázku vpravo je nabíječka Nikon EH-21, která zároveň může přímo napájet kompakt Nikon Coolpix 880, dále síťový adaptér pro napájení zrcadlovky Canon EOS 20D, nabíječka akumulátorů Canon CB-5L a nabíječka Panasonic VSK0581, ze které lze také přímo napájet DV kameru NV-DS27.

Univerzálními adaptéry kromě paralaktické montáže napájím "amatérská" zařízení, např. upravené CCTV kamery nebo autoguider.


Automobilové zdroje a nabíječky

Většinou fotografuji mimo dosah elektrické rozvodné sítě a napájím všechna zařízení z palubní sítě automobilu. Montáž a některá další zařízení je možné napájet z auta přímo, jiná potřebují nižší nebo lépe stabilizované napětí. Pro přívod proudu ze zásuvky v autě a rozvod mezi součástmi vybavení používám silný, asi 15 metrů dlouhý kabel se zástrčkou do automobilové zásuvky, který se větví do několika konektorů. Některé přívody jsou opatřeny vypínačem a stabilizátorem 12V ( např. pro CCTV kamery, které pracují při napájení 9 - 12V a vyšší napětí je může poškodit ).

Abych mohl napájet fotoaparáty nezávisle z baterií, vozím s sebou náhradní akumulátory a nabíječky, určené do automobilu. Na obrázku jsou nabíječky Canon CG-560 na akumulátory BP-511 a BP-514 pro zrcadlovku Canon EOS 20D a Nikon MH-53C na akumulátory EN-EL1 pro Nikon Coolpix 880.

Pro napájení různých zařízení, která vyžadují jiné napětí, než poskytuje palubní síť automobilu, jsem si vyrobil několik měničů a stabilizátorů. Např. v krabičce od filmu na obrázku je schovaný stabilizovaný spínaný měnič z 12 - 14V na 8.1V / 2A pro zrcadlovku Canon EOS 20D. Ke zdroji je připojena napájecí propojka DR-400, jejíž koncovka se vkládá do fotoaparátu místo baterie.

Při fotografování "v terénu" mám obvykle přímo na kabelu z auta jedním konektorem připojenou montáž, na druhém konektoru je zdroj pro fotoaparát a ze stabilizovaného 12V výstupu napájím autoguider s kamerou. Na "automobilovou" zásuvku, přiletovanou na kabelu, mohu připojit měnič pro notebook ( ale obvykle si vystačím s baterií notebooku ). Pokud fotografuji CCTV kamerou, tak místo zdroje pro fotoaparát využívám další stabilizovaný 12V výstup pro kameru a regulovatelný stabilizátor pro chlazení.


Akumulátory

Pokud chci být nezávislý na elektrické síti i na automobilu, používám pro napájení montáže, autoguideru a kamer hermetické gelové olověné akumulátory, vybavené přípojkami s konektory, vypínači a stabilizátory. Fotoaparáty a notebook jsou přitom napájeny z vlastních baterií.

Toto řešení mi stačilo, dokud jsem používal montáž GS ( SkyView ) nebo původní verzi montáže HEQ-5. Po instalaci systému SynScan výrazně vzrostl odběr montáže a žádný z mých akumulátorů ji nedokáže napájet celou noc. Problémy s kapacitou akumulátorů mám zejména v zimě, kdy při nízkých teplotách kapacita klesá. Proto se v poslední době snažím vždycky napájet montáž z auta. Akumulátory s sebou beru už jen ve výjimečných případech, kdy potřebuji postavit montáž v místě, kam se autem nedá dostat.Zpět na hlavní stránku fotografických experimentů


M.P. 2006