Paralaktická montáž pro dalekohledy


Paralaktická ( rovníková ) montáž dalekohledu je pro fotografování noční oblohy dlouhými expozičními časy nezbytná. Pro fotografické účely musí montáž splňovat přísnější kriteria na tuhost a stabilitu, než pro běžné pozorování. Na stabilitu má velký vliv stativ, na kterém je montáž upevněna. Důležitý je také kvalitní pohon montáže v hodinové ose ( RA ), který zajistí plynulé a dostatečně přesné sledování fotografovaného objektu. Výhodou je možnost automatické pointace ( vyrovnávání nepravidelností v chodu montáže, nepřesnosti v ustavení a jiných vlivů jemnými pohyby v obou osách podle referenční hvězdy v záměrném kříži ).

Pro fotografování noční oblohy používám montáž HEQ-5. K jejímu výběru mne vedl kompromis mezi nosností a tuhostí na jedné straně a možnostmi přenášení a převážení na straně druhé. Často vyjíždím za temnou oblohou dále od domova a proto je pro mne důležitá i skladnost vybavení a jednoduchá manipulace v terénu. Nosnost tohoto typu montáže odpovídá maximální zátěži, kterou na ni potřebuji při fotografování upevnit : dalekohled GS 600 ( Newton 200/800mm ) s lehkým pointačním dalekohledem a digitální zrcadlovkou. Všechny ostatní kombinace techniky, které k fotografování používám, jsou lehčí a mají menší moment setrvačnosti.

Montáž HEQ-5 je plně "motorizovaná" - motory pro pohon obou os jsou integrovány v těle montáže i s řídící elektronikou, jemné posuvy jsou řízeny ručním ovladačem pohonů a není možné je ovládat manuálně bez napájení.

Během času původní verze montáže prošla několika úpravami. První byla výměna stativu za tužší a stabilnější. Montáž byla dodána s poměrně vysokým stativem s nerezovými nohami o průměru 1.5". Ukázalo se, že stativ je z hlediska stability nejslabším článkem celé sestavy. Proto jsem jej vyměnil za nižší s nohami o průměru 2", který byl původně určen pro montáž CG-5 Advanced. Tuhost se podstatně zlepšila a je nyní dostatečná i pro fotografování Newtonem 200/800mm za mírného větru.

Další úpravou byla výměna pohonů - krokových motorů, převodovek i řídíci elektroniky. Celá elektrická část montáže byla vyměněna za systém SynScan ( novější verze systému SkyScan firmy SkyWatcher / Synta ). Jedná se o "Go-To" systém s možností automatického najíždění na objekty, vyhledávané podle databáze. Tato funkce pro mne není příliš podstatná, ale součástí systému jsou nové, silnější motory s menším převodem, řízené v režimu mikrokrokování. To zajišťuje plynulejší chod montáže, důležitý pro fotografování. Ovladač má i řadu dalších užitečných funkcí, např. volbu rychlosti jemných pohybů ve velkém rozsahu nebo volbu rychlosti pohybů automatické pointace.

Elektronika řízení montáže SynScan disponuje samostatným vstupem pro autoguider ( zařízení pro automatickou pointaci ). Nechybí tedy nic, co by "fotografická" montáž měla mít.

Problémem montáže s pohony systému SynScan je napájení. Velké motory v režimu mikrokrokování mají značný odběr proudu i v klidu, kdy jen "drží" svou polohu. Při řešení napájecího zdroje je nutné počítat s trvalým odběrem zhruba 1.5A při 12V. To prakticky vylučuje napájení montáže z baterií nebo malých akumulátorů. Je nutné použít síťový adaptér, autobaterii nebo větší olověný akumulátor s kapacitou alespoň 10Ah.

S montáží používám masivní upevňovací lištu, vyrobenou tak, aby umožňovala co nejvhodnější připevnění mého vybavení. Do výřezů na koncích lišty lze přišroubovat upínací kruhy dalekohledu tak, aby tubus byl blízko k RA ose montáže, což usnadňuje vyvážení a zlepšuje stabilitu sestavy. Do otvorů v liště je možné přišroubovat dalekohled SkyWatcher Mak 127 nebo různé fotografické upínací systémy a stativové hlavy pro montáž menších refraktorů a pointačních dalekohledů.


Dříve jsem pozoroval i fotografoval oblohu pomocí montáže od firmy GSO ( SkyView ), která byla dodána s dalekohledem GS 600. Jde o poměrně lehkou, skladnou a přitom pevnou montáž, fotografování tak velkým dalekohledem je však na hranici jejích možností. Postupně jsem na ní také provedl několik úprav, např. motorizaci obou os pomocí pohonů, určených původně k montáži EQ-5 s vlastní řídící elektronikou. Přesnost pohonů ( zejména jejich převodovek ) však nebyla dostatečná pro pointaci při fotografování. V současné době tuto montáž nepoužívám. Je osazena opět původním pohonem hodinové osy od GSO a má ji půjčenou kamarád, který fotografuje zejména přes teleobjektivy - pro tento účel je přesnost a tuhost montáže dodtatečná.



Zpět na hlavní stránku fotografických experimentů


M.P. 2006