Fotografické objektivy s upravenou CCD TV kamerou


Černobílá TV kamera s citlivým senzorem Sony ExView HAD CCD, upravená pro dlouhé expozice, má jednu podstatnou nevýhodu : příliš malý senzor. Proto při fotografování rozlehlejších objektů často místo dalekohledu používám objektivy, původně určené pro fotoaparáty Praktica.

Snímky byly exponovány v primárním ohnisku starších objektivů značky "Carl Zeiss Jena" se závitem M42. Kamera s objektivem byla upevněna na lehké paralaktické montáži GS s pohonem polární osy. Série poměrně krátkých expozic bez pointace jsem skládal zpravidla programem RegiStar.

Je třeba vzít v úvahu velikost pixelů CCD snímače - cca 6um. Objektivy kinofilmových zrcadlovek nejsou stavěny na takové rozlišení a nelze se divit, že hvězdy na snímcích často nejsou právě bodové. Vzhledem k průměru optiky i ceně ovšem podle mého názoru ty staré objektivy odvádějí skvělou práci, na rozdíl od mnoha dnešních levných výrobků.

Kliknutí na libovolný náhled ukáže větší obrázek s informací o expozici.

Objektiv Charakteristika Snímky

Pancolar
50/1.8
Výborné rozlišení, malé zkreslení, ale značný rozptyl světla, velký průměr jasných hvězd NGC7000
NGC7000
Sonnar
135/3.5
Výborný objektiv, vzhledem k ceně a velikosti nevidím žádné nedostatky Q2 M42
2004/Q2 M42
Sonnar
300/4
Malé zkreslení, kontrast ještě ujde, rozlišení celkem vyhovuje při cloně 5.6, i když k těm 6um pixelům má daleko Q2 M42 B33
2004/Q2 M42 Alnitak

Snímky z kamery přes 200mm reflektor

Zpět na hlavní stránku fotografických experimentů


M.P. 2005